Odkryj różnice między piecem a kotłem

Niewiele osób zwraca uwagę na właściwe nazewnictwo. Bardzo często piec i kocioł są uznawane za synonimy, w związku z czym stosuje się do nich te same kryteria. Jednak pomiędzy jednym a drugim istnieją różnice i każdy, kto chce zmienić sposób ogrzewania gospodarstwa domowego i mieć wpływ na kreowanie ekologicznej przyszłości powinien wiedzieć czym oba urządzenia się różnią. Oto prosto i zwięźle o kotłach i piecach.

Nazewnictwo używane

Wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, w której używane jest zamiennie pojęcie pieca oraz kotła. Zwykle jednak zastępuje się kocioł piecem, gdyż to właśnie to słowo stało się nadrzędne i w jakiś sposób także naturalne dla nazwania źródła ciepła. Tymczasem nie są to wyrażenia synonimiczne i z technicznego punktu widzenia znacznie się różnią. Jednak w jednym i drugim paliwem stałym może być pellet. Czym są pelety? To granulki zrębków drewna, które sprasowano z dużą siłą, w efekcie czego okazało się, że są one nie tylko doskonałym nośnikiem energii przy procesie ich spalania, ale także idealnie skonstruowanym paliwem o dużej palności i łatwym przechowywaniu. Dlatego niezależnie od tego czy używamy pieca czy kotła, warto inwestować w biomasę.

Czym jest piec?

Piec to urządzenie, które całą swoją powierzchnię grzewcza znajduje w miejscu występowania, a to oznacza, że ciepło nie jest kierowane w różne miejsca domu czy do instalacji ciepłowniczej, a bezpośrednio w powietrze. Ciepło, które mamy w sobie, a więc wszystkie ciała stałe o temperaturze powyżej 0 stopni Celsjusza  jest wydzielane i przekazywane. W zetknięciu się dwóch ciał następuje przekazanie energii i jej dalsze wydzielanie. Tak właśnie działa piec. Jest on elementem wystroju pomieszczenia, ale także miejscem, które ogrzewa ten konkretny pokój. Oczywiście palenie w piecu pozwala na ogrzanie przewodu kominowego, a to na oddawanie ciepła w miejscach jego przechodzenia, jednak klasyczny piec oddaje ciepło w miejscu, w którym stoi, a więc jego działanie jest miejscowe. Palony pelet jest tutaj zatem tylko źródłem ciepła w danym pomieszczeniu, gdzie znajduje się piec. Oddawanie ciepła odbywa się poprzez dużą powierzchnię, jest to zatem proces długi, ale skuteczny. Jednak tylko w obrębie tego jednego, konkretnego pomieszczenia. Dlatego piece muszą występować w każdym, by każde było ogrzane. Ciężko jest tu jednak panować nad temperaturą i w sposób szczególny ją ustalać na równym poziomie.

Czym jest kocioł?

Kotłem nazywamy natomiast taki rodzaj i sposób ogrzewania, który odnosi się do całego systemu. Kocioł jest jego sercem, które zawiaduje nim i w nim odbywa się spalanie, a więc jest źródłem ciepła. Jest on centralnym punktem całego procesu ogrzewania domu. W nim następuje spalanie paliwa stałego, najlepiej pelletu drzewnego  czy pelletu z łusek słonecznika, które są nie tylko ekologiczne, ale także nie zanieczyszczają instalacji, dzięki czemu nie trzeba w sposób szczególny go czyścić co chwilę, podczas gdy popiół nadaje się jako nawóz do roślin ogrodowych. Kocioł nie musi znajdować się więc w każdym miejscu w domu. Jest on jeden i rozprowadza on za pomocą najczęściej wody czy pary wodnej energię cieplną do grzejników usytuowanych w całym domu. Dzięki temu jedno źródło paleniska starcza na ogrzanie całego domu i sprawia, że możemy korzystać z tego w sposób komfortowy i łatwy do kontrolowania, także z punktu widzenia temperatury w danym pomieszczeniu. To wygodne i przyjazne rozwiązanie, które znajduje się w wielu miejscach i gospodarstwach w Polsce.

Inwestowanie w biopaliwa i ekologiczne rozwiązania jest niezwykle korzystne i w efekcie staje się dziś normą, a nie czymś nietypowym. Dlatego należy wiedzieć dokładnie czy chodzi o wykorzystanie pieca czy kotła i instalacji, która zapewnia naturalny i swobodny dostęp do wysokiej klasy źródła ciepła, paliwa stałego – pelletu – oraz unowocześnionej instalacji, która nie produkuje dzięki niemu dwutlenku węgla i szkodliwych substancji w atmosferze.

Więcej informacji znajdziesz w artykule – Różnica między piecem a kotłem.

 

 

Kopiowanie treści i zdjęć bez wcześniejszej zgody jest surowo zabronione.