Piec, kocioł czy kominek? Co wybrać do palenia pelletem?

Palenie w kominie jest dla wielu ludzi źródłem energii w domu, a co za tym idzie także wpływa na ciepłe grzejniki. Nie da się zatem uciec od pytania: czym palić najwygodniej? Jednoznacznej odpowiedzi próżno szukać, gdyż w każdym rozwiązaniu może znaleźć się szereg plusów i minusów. Jednak, spoglądając na tendencje, dbając o naturę i myśląc o efektywności paliwa stałego, warto zainteresować się pelletem. To produkt naturalny, ekologiczny i do tego doskonale ułatwiający sposób użytkowania kotła czy pieca. A skoro już przy tym jesteśmy – w czym palić pelet?

Przegląd możliwości

Już patrząc po tym, co może być używane do palenia pelletem, a co nie, możemy wyrobić sobie zdanie na temat jego przydatności. Pelety są łatwopalne nie tylko w kotłach specjalnie do tego przystosowanych, choć to właśnie tego rodzaju kotły powinniśmy mieć, jeśli chcemy ogrzać grzejniki w całym domu. Wynika to jednak z nazewnictwa. Biomasa nie różni się pod tym względem od innych paliw stałych, a mianowicie kotły to tego rodzaju urządzenia, które instalowane są piwnicach, by ogrzewać cały dom. Są one podłączone do instalacji, a swoje źródło ciepła ulokowane mają w miejscach niezwiązanych z miejscem, w którym stoją. Tymczasem piece to urządzenia stacjonarne, które nie są formalnie podpięte pod instalację i ogrzewają tylko i wyłącznie jedno miejsce, jedno pomieszczenie – to w którym stoją. Kominki natomiast są połączeniem obu rozwiązań, choć głównie ogrzewają one pomieszczenie, w którym się znajdują.

Czym jest pellet i jakie są jego rodzaje?

Pellet to produkt wysokiej jakości, który powstaje z naturalnych materiałów. Zwykle, przy tradycyjnym pellecie drzewnym, wykorzystuje się do tego ścinki i zrębki drewna tartacznego. Wśród tego rodzaju pelletów króluje pellet sosnowy oraz pellet dębowy. Tego rodzaju paliwo jest tylko nieznacznie gorsze pod względem energetycznym niż węgiel kamienny i porównywalne do węgla brunatnego, a to sprawia, że daleko w tyle zostawia inne źródła energii – odnawialne czy klasyczne. Obok tego rodzaju pelletów, które suszone są formowane w małe granulki, możemy wyróżnić także między innymi:

  • Pellet z łusek słonecznika;
  • Pellet z siana;
  • Pellet ze słomy.

Są to najpowszechniej stosowane pelety, które można z powodzeniem stosować przez długi czas, nie martwiąc się o jakość pieca czy kotła.

Zalety pelletów

Stosowanie w paleniu pelletów jest naturalne. Nie powoduje ono zanieczyszczeń środowiska, a co za tym idzie nie powstaje szkodliwa dla zdrowia oraz jakości instalacji sadza. Czyszczenie kotła odbywać się musi zatem tylko od czasu do czasu, a popiół, który przy spalaniu powstaje może być użyty do nawożenia roślin, jest bowiem bogaty w naturalne elementy. Pellet może być nakładany mechanicznie, wystarczy tylko uzupełniać zbiornik, np. raz na tydzień, by przez cały czas cieszyć się doskonale pracującymi grzejnikami i ciepłem w domu.

Piec czy kominek?

Jeśli więc chcemy ogrzewać dom w całości i zasilać instalację grzewczą, z pewnością potrzebujemy kotła, który stanie w kotłowni ulokowanej najczęściej w piwnicy i eko pellet będzie w stanie ogrzać cały dom. Jednak w rozwiązaniach pokojowych możemy zastanawiać się nad wyborem kominka oraz pieca. Zwykle kominki są nowoczesne i dopasowane do wystroju. Piec często jest zabudowany, jest atrybutem starszych wnętrz. Nowoczesne kominki na pellet do ogrzewania mają niebanalny design i są polecane nie tylko ze względów efektywności oraz czystości, ale także ze względów estetycznych. Najlepszy pellet będzie zatem w stanie sprawić, że wnętrze mieszkania czy domu będzie urokliwe i nietypowe. Nie da się jednak odmówić piecom ich funkcjonalności, choć przegrywają tu zdecydowanie z kotłami i muszą pojawiać się w każdym pomieszczeniu.

            Wybór jest dość prosty i zawsze zaczyna się na pellecie. To paliwo ekologiczne i wygodne, dzięki czemu każde rozwiązanie – czy kominek w pokoju, czy kocioł w kotłowni  – będzie doskonałym wyborem dla każdego domu. A przy tym jest małym, ale znaczącym podarunkiem dla matki ziemi.

 

 

Kopiowanie treści i zdjęć bez wcześniejszej zgody jest surowo zabronione.