Ogrzewanie za pomocą paliwa stałego jest jednym z podstawowych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych w Polsce. Warto zatem przyjrzeć się kwestii paliw i ich źródeł w sposób szczególny. Obecnie ogrzewanie może leżeć w gestii prądu, gazu, oleju w kotle czy wykorzystania tegoż ostatniego do węgla czy spalania biomasy. Warto zatem zastanowić się także, które z paliw wybrać.

Piec czy kocioł?

Zanim jednak przejdziemy do dokładnej analizy odnoszącej się do paliw stałych, należałoby zwrócić uwagę na urządzenia, które ciepło wytwarzają. W tym wypadku mówimy o piecu i kotle. Często bowiem okazuje się, że oba terminy są używane niepoprawnie i z myślą o zupełnie innym, niż to, którego opisu dokonujemy. Jest tak najczęściej z piecem. Sam piec to urządzenie grzewcze, które całą swoją energię cieplną przekazuje w miejscu, w którym stoi – innymi słowy jest to stałe, miejscowe źródło ciepła. Ciepło jest wytwarzane na miejscu u przekazywane dużą powierzchnią, co sprawia, że można z łatwością ogrzać jedno pomieszczenie, ale niekoniecznie kilka. Utrzymanie równej temperatury w pomieszczeniach jest więc bardzo trudne, nawet jeśli w każdym z nich są piece. Z drugiej strony mówimy o kotle, gdy mamy do czynienia z materiałem instalacyjnym. Kocioł jest sercem instalacji, która rozprowadza ciepło po całym domu. Jego źródłem są wówczas grzejniki, a rozpalenie kotła w miejscu, w którym stoi nie ogrzewa tylko i wyłącznie kotłowni, ale cały dom.

Węgiel – zalety i wady

Pierwszym paliwem, które porównamy jest węgiel. Jest to naturalny surowiec w Polsce i jeden z najpowszechniej stosowanych. Ogrzewanie domu za pomocą kotłów na węgiel czy ekogroszek to najtańsza opcja, a przy tym najbardziej efektywna energetycznie. Węgiel może charakteryzować się wysoką wydajnością – nawet do 24 MJ/kg. Jednak za plusami kryją się minusy. Po pierwsze jest to związek szkodliwy, a wydzielające się przy jego spalaniu cząsteczki są niezdrowe dla człowieka i współtworzą tzw. niską emisję, a więc smog, zwłaszcza w okresie letnim. Dodatkowo wydziela się sadza, która osiada na elementach instalacyjnych i powoduje ich zanieczyszczenie. Może ono prowadzić do uszkodzenia kotła, dlatego należałoby regularnie go czyścić. Problematyczne jest także składowanie węgla.

Biomasa

Nowoczesne paliwo przyszłości nie musi być związane z energią odnawialną. Jest jednak w pełni ekonomiczne i wyjątkowo efektywne energetycznie. Mowa o biopaliwie, czyli bardzo często są to pelety. Wyróżniamy między innymi pellet sosnowy, pellet dębowy, pellet z łusek słonecznika czy pellet z siana. Jest to segment źródeł ogrzewania, który stale się rozwija i staje się coraz lepszy. Jeszcze 10 lat temu mało kto słyszał o pellecie, a tym czasem okazuje się, że jest to dziś najlepsze rozwiązanie. Nie tylko zapewnia niezależność energetyczną, a jego efektywność zbliża się do węgla brunatnego – 18 MJ/kg, ale także pozwala na wygodne i proste składowanie. Dosypywanie ilości tygodniowych do pojemnika raz na siedem dni załatwia sprawę. Dzięki automatycznym podajnikom samodzielnie pellet do ogrzewania znajduje drogę do kotła. Szybkie spalanie, wysoka palność oraz mnogość składników naturalnych – pellet z drzewa powstaje ze zrębków i trocin z tartaków – pozwala na efektywne spalanie niemalże bez konieczności doglądania go. Czystość, z jaką się tu spotykamy sprawia, że możemy z całą pewnością ogrzewać dom i cieszyć się wysoką jakością powietrza. Zaletą eko pelletu jest także jego wykorzystanie do nawożenia roślin. Dzięki popiołowi możemy dostarczyć im niezbędnych wartości odżywczych.

Najlepszy pellet to nie tylko doskonała efektywność i wydajność oraz cena niewiele wyższa niż w przypadku ekogroszku, ale także niezależność od złego powietrza i nieprzyczynianie się do powstawania niskiej emisji i szkodliwego smogu. To walka o dobro własne i całej planety. Dlatego warto skupić się na odpowiednim wyborze i dostosowaniu rodzaju biomasy do potrzeb. Jest ona bowiem jednym z najprężniej rozwijających się i przyszłościowych segmentów energetyki cieplnej.

Jeżeli zainteresował Cię ten temat, zobacz również artykuł – Wybór kominka do powierzchni domu

 

Kopiowanie treści i zdjęć bez wcześniejszej zgody jest surowo zabronione.